Ponad słowami wiedza z książek

Podręcznik – sprawdź, gdzie kupić tanie

Motywy literackie, czyli udany sposób na maturę z języka polskiego

Posted on

Wielu uczniów na samą myśl o zdawaniu matury z języka polskiego dostaje gęsiej skórki. Program nauczania w polskich liceach, jeśli chodzi o język polski, jest bardzo rozbudowany i większość uczniów wraz z rodzicami głównie narzeka na to, że na rynku brak konkretnych pozycji, dzięki którym w łatwy, przystępny – a co najważniejsze – skuteczny sposób uda się przyswoić spore porcje materiału w ramach przypomnienia. Na szczęście można liczyć na podręczniki z serii Motywy literackie matura. Zostały one przygotowane przez wybitnych specjalistów z dziedziny języka polskiego. Cała wiedza z dziedziny literatury krajowej oraz zagranicznej została tutaj przedstawiona w przystępny, a także niebanalny sposób. W przeciwieństwie do innych podręczników maturalnych, mamy tutaj do czynienia z przekazywaniem wiedzy przez prawdziwych pasjonatów. Czuje się to już od pierwszego rozdziału. Dzieje literatury polskiej i zagranicznej zostały podzielone na rozdziały, dzięki czemu poszczególne epoki przyswajane w czasie nauki nie mieszają się w świadomości młodego człowieka.

Motywy literackie matura uczą wyobraźni!

To prawda, z pomocą tej publikacji każdy uczeń szkoły średniej uruchomi w sobie pokłady kreatywności, jeśli chodzi o wszelkie działania literackie. Z Motywami literackimi maturzysta szybko nauczy się:

  • kojarzyć fakty historyczne na bazie twórczości literackiej
  • przekładać język literatury na własny sposób postrzegania świata
  • stosować odniesienia do literatury we własnych pracach pisemnych i wypowiedziach ustnych
  • wykorzystywać poznane motywy i postaci do aranżowania w pracy maturalnej
  • otwartości na literaturę nie tylko związaną z obowiązującym programem nauczania

Spacer przez epoki literackie

Może okazać się bardzo fascynującą podróżą. Nie raz już zdarzało się, że niektórzy uczniowie dopiero przy korzystaniu z tego typu podręcznika maturalnego na dobre zapałali miłością do języka polskiego, co wcześniej wydawało się im nie do przejścia. Język polski, mnogość motywów literackich do wykorzystania w pracach pisemnych młodych ludzi, są polem do odkrycia, niezwykle wdzięcznym i szerokim. To dobrze, że dzięki takim publikacjom maturzyści otwierają oczy na wszystko, co najważniejsze w historii naszego języka, literatury, obyczajów.

Motywy literackie, o których nie można zapomnieć

Wszelkie najważniejsze motywy literackie w podręczniku Ponad Słowami, przedstawione w niniejszej publikacji, zostały dodatkowo wyszczególnione, by uczeń nie zignorował ich w czasie przystępowania do nauki. Nie można zapomnieć także o wartości wizualnej wydawnictwa. Na szczególną uwagę zasługują liczne reprodukcje rycin, zdjęć i materiałów archiwalnych. Dzięki nim materiał naukowy jest jeszcze pełniejszy.